Kāpšanas prasmes un Skola 2030
Kāpšana ir iekļauta skolu mācību programmās Francijā, Lielbritānijā un tagad arī Latvijā, varbūt nedaudz savādākā veidā..
Latvijā kāpšana vienmēr ir bijusi interešu izglītības sastāvdaļa. Pulciņi Rīgas skolēnu pilī, BJC Daugmale un MJC Praktiskās estētikas skola pastāv jau pavisam noteikti vairāk par 30 gadiem no pagājušā gadsimta 80-tajiem. Mainījušies nosaukumi un pedagogi, bet nemainīga ir palikusi kāpšanas sastāvdaļa.
No 2019.gada Latvijas izglītības sistēmā pakāpeniski ievieš vispārējās izglītības saturu un pieeju mācībām, kas skolēnos attīstītu dzīvei 21.gadsimtā svarīgas zināšanas, prasmes un ieradumus, kas balstīti vērtībās, citiem vārdiem, lietpratību [1]. Plašāk šīs pārmaiņas pazīstamas kā projekts Skola 2030.
Šā projekta ietvaros priekšmetā “Sports un veselība” kāpšana kā prasme caurvij mācību programmu no pirmskolas vismaz līdz 9 klasei. Programmu saturs ir maināms un atkarīgs no katra konkrētā skolotāja un pieejamās infrastruktūras. Tomēr mums nozīmīgs ir fakts, ka kāpšana ir kā iespēja līdzās lēkšanas, līšanas, rāpšanās un velšanās pasmēm.
Audioieraksts Retinātā gaisā par kāpšanas sportu
Viesojāmies audiobloga Retinātā gaiša studijā, kur Inese Pučeka izjautāja par kāpšanas sporta perspektīvām, kāpšanas sienām un citiem jautājumiem.
Kā minēts ievadā " Kāpšanas sports pēc Olimpiskajām spēlēm bauda popularitātes virsotnes. Arī Latvijā aizvien vairāk cilvēku ieinteresē šis sporta veids, hobijs, dzīvesveids... Bet vai jūs zināt ar ko atšķiras kāpšanas sports no sporta kāpšanas? Kāpēc sacensības notiek uz mākslīgi veidotas sienas, nevis īstās klintīs? No kāda materiāla izgatavo aizķeres, un vai Latvijai ir cerības kāpšanas sporta disciplīnā arī startēt Olimpiskajās spēlēs? Uz šiem un citiem jautājumiem atbild Normunds Reinbergs, Latvijas alpīnistu savienības prezidents un arī uzņēmuma kāpšanassienas.lv vadītājs."
Kāpšanas sienu veidi un kā izvēlēties sev piemērotāko.
2021.gada Tokijas Olimpiskās spēles, kurās pirmo reizi iekļauts
kāpšanas sports, noteikti pievērsīs kāpšanas sienām vēl lielāku
uzmanību skolās, bērnudārzos, sporta centros un arhitektu
birojos.
Kāpšanas sienas izvēle būtu jāsāk ar 3 faktoru izvērtēšanu:
1. Kāds ir kāpšanas sienas mērķis?
2. Kāda ir pieejamā uzstādīšanas vieta?
3. Kāds ir mūsu pieejamais vai plānotais budžets?
Sauksim lietas pareizos vārdos.......KĀPŠANAS SPORTS un KĀPŠANAS SIENA!
Alpīnisms, klinšu kāpšana, kāpšanas sports, sporta kāpšana, alpīnisma sienas, mākslīgās kāpšanas sienas, kāpšanas sienas. Bieži šie nosaukumi sabiedrībā un arī kāpēju vidū tiek jaukti un lietoti nepareizi. Reizēm tas notiek aiz nezināšanas, reizēm apzināti tāpēc, ka kādam no tiem ir labāks vai atpazīstamāks imidžs.
Kas ir kas?
Alpīnisms - Sporta veids, kāpšana grūti sasniedzamās kalnu virsotnēs, plašākā nozīmē — viena no aktīvā tūrisma formām — augstkalnu tūrisms ar sporta, piedzīvojumu, zinātniskiem un izziņas mērķiem.[1]
Klinšu kāpšana – vēsturiski izveidojusies no alpīnisma, kad alpīnisti vēlējās gatavoties saviem kāpieniem “mājas apstākļos” un pievērsās vietējām klintīm. “Klinšu kāpšana” ir sports, kurā dalībnieki kāpj uz augšu, lejā vai šķērsām dabīgām klinšu formācijām un mākslīgām kāpšanas sienām”.[2]
Kāpšanas sports – vēsturiski ir izveidojies no klinšu kāpšanas. Pirmās sacensības kāpšanas sportā notika klintīs. Šī aktivitāte attīstījās un kopš 1990. gada Pasaules kausa sacensības, Pasaules čempionātus organizē tikai uz kāpšanas sienām. 2007. gadā nodibināja IFSC vai latviski Starptautisko kāpšanas sporta federāciju un kopš 2018. gada kāpšanas sports ir Olimpiskais sporta veids.
Sporta kāpšana – klinšu kāpšanas veids, kurā drošību panāk ar patstāvīgi klintī ielīmētiem vai ieskrūvētiem āķiem, kuros kāpjot ieāķē virvi ar atsaites palīdzību.[3]
Kāpšanas sienas – projektētas dažādu veidu un formas struktūras, kuras izmanto kāpšanas sporta treniņiem un sacensībām vai atpūtai (recreation). Pēdējos gados IFSC aicina pie šī termina nelietot klāt “mākslīgās” kāpšanas sienas!
COVID 19, kāpšanas zāles un inventāra dezinfekcija.
Šajā sakarā vēlamies padalīties ar diviem dokumentiem - pirmais no mūs partneriem Singing rock, par to kā pareizi dezinficēt inventāru. Lūdzu ņemiet vērā, ka šie padomi attiecās uz Singing rock produkciju un citiem ražotājiem varētu būt citi ieteikumi.
Singing rock COVID-19 DISINFECTION STATEMENT
Otrais ir Vertical Life un autoru izstrādāts dokuments - Darbības plāns kāpšanas zāļu atvēršanai un darbības nodrošināšanai ņemot vērā Sars-CoV-2 patogēna radītos apdraudējumus.
Strategy Outline for Covid-19 Risk Mitigation in Climbing Gyms
*Bilde no IFSC mājas lapas
Automātiskās drošināšanas sistēmas.
Esam pieraduši, ka kāpšanai, izņemot boulderingu, ir nepieciešami divi cilvēki. Viens kāpj, otrs drošina. Dažreiz otra cilvēka trūkums kalpo par iemeslu vai atrunu, lai neaizietu uz treniņu. Kaut arī pasaulē automātiskās drošināšanas izmanto visai plaši, uz Latvijas kāpšanas sienām tās neredzēsim. Vienīgās vietas, kur tās var apskatīt un izmēģināt ir atsevišķi piedzīvojumu parki un tagad arī Adventure parkā TC Alfa.
Populārākie automātisko drošināšanas sistēmu (AD) ierīču zīmoli ir True blue, Perfect descend, mazāk zināmi – Honor, Onbelay
Treks Everesta rajonā pašu spēkiem.
Mēs veicām Gokyo lakes treku no 2018.gada 16.oktobta līdz 1.novembrim un pēc gada ir tapis neliels (14 lpp.) pārskats par to, kā mums tur gāja, kā tur nokļūt un cik tas maksāja.
Ja vēlies izbaudīt pirmatklāsmes iespēju, tad visdrīzāk Tev nav vērts lasīt šo apcerējumu. Ja vēlies iegūt informāciju, kā veikt šo vai citu reģiona treku (Everest Base camp trek (EBC) vai Three pass trek u.c.) uz savu galvu, un “minimālām” izmaksām, tad varbūt ir vērts arī izlasīt.
Ielādēt aprakstu >>>>
Drošība veidojot maršrutus.
Darba vietas ierīkošana shēma veidojot maršrutus karājoties virvēs.
Kā tikt pie savas kāpšanas sienas
Ik pa laikam cilvēki interesējas kā tikt pie kāpšanas sienas.
Esam apkopojuši šo procesu septiņos soļos, kuriem būtu jāseko, lai nonāktu līdz svinīgās lentas pārgriešanai. Laika ziņā tas aizņem sākot no 1 mēneša vienkāršiem projektiem kā, piemēram, traversa sienas, un 3 un vairāk mēnešiem sarežģītākiem projektiem, kuros ir gan augšējā, gan apakšēja drošinašana.
No pasūtītāja puses tie var būt arī vairāki gadi, jo ietver sevī arī līdzekļu piesaisti. Visā šai procesā ir svarīga pasūtītāja un mūs kā projekta realizētāja aktīva komunikācija, jo tikai tas var garantēt lielisku iznākumu!
Kāpēc izvēlēties traversa kāpšanas sienas?
Tradicionāli ar kāpšanas sienām vairums cilvēku asociējas iespēja kāpt telpās uz augšu izmantojot drošības ekipējumu. To sauc arī par kāpšanas sportu un nu tas ir arī Olimpiskais sporta veids.
Traverss nozīmē
kustību uz sāniem. Šajā
gadījumā kāpšanu nevis uz augšu, bet uz sāniem. Šāda tipa
kāpšanas sienas ir iekļautas skolu mācību programmā kā ieteicamais
mācību līdzeklis ( Sports un
veselība 1.–9. Klasei Mācību priekšmeta programmas paraugs Valsts
izglītības satura centrs | ESF projekts Nr.8.3.1.1/16/I/002
Kompetenču pieeja mācību saturā 55 lpp. https://mape.skola2030.lv/resources/170
)
Galvenie traversa kāpšanas sienu plusi:
- Uzstādāma gandrīz jebkurā telpā, jo mūs ieteiktais augstums ir 2,5m
- Vienlaicīgi var izmantot vairāk cilvēku kā kāpšanas sienas ar drošināšanu
- Nav nepieciešama speciāla instruktoru apmācība
- Nav jāpērk un jālieto speciāls drošības ekipējums
- Zemākas izmaksas
Un tagad sīkāk par katru no punktiem:
World Indoor Climbing Summit, 07.-09.06.2018, Sofija
No 7.-9.jūnijam Sofijā norisinājās World Indoor Climbing Summit (Pasaules telpu kāpšanas tikšanās/summits). Tajā piedalījās un ar savu pieredzi dalījās kāpšanas industrijas pārstāvji no vairāk kā 20 valstīm.
Foruma devīze : "Shaping the future of indoor
climbing"
Līdz šim visa pasaulē tematiski bija tikai divi forumi – Climbing wall summit ASV un Halls and walls Vācijā. Šis bija pirmais mēģinājums apvienot visus kontinentus un kopīgi diskutēt par industrijas aktualitātēm un nākotni.
Tehniskā apskate kāpšanas sienai.
Kāpšanas sienas izgatavotājam ir jānodrošina tās pasūtītāju ar lietošanas instrukciju atbilstoši LVS EN 12572-1 2017. Diemžēl praksē ne vienmēr kāpšanas sienas lietotājs saņem šo instrukciju, nemaz nerunājot par tās ievērošanu. Biežākais iemesls ir garā cilvēku ķēde starp izgatavotāju un gala sienas lietotāju (izgatavotājs, ģenerāluzņēmējs, pašvaldība, sporta centra direktors, lietotājs).
Viena no lietām, kuras nosaka standarts ir regulāras kāpšanas sienas (KS) pārbaudes. Tās ir dažādas pēc būtības un intervāliem, kā arī to veicējiem.
Pamatojums kāpšanas sienas izveidošanai
Kāpēc cilvēkam būtu jākāpj un sporta hallēs, darba vietās un parkos jāveido kāpšanas sienas? Šajā sarakstā esam apkopojuši populārākos iemeslus kāpšanas sienas izveidošanai:
1. Veselības uzlabošana
2. Atbilstība kompetenču pieejai mācību saturā
3. Brīvā laika piepildīšana
4. Potenciāli jaunu talantu identifikācija
5. Karjeras identifikācija
6.
Ģimeņu stiprināšana
Kāpšanas sienām ir savas prasības
Formas (VOLUMES) kāpšanas sienām
Formas var būt kā kāpšanas sienas daļa vai maršruta daļa, un ideālā variantā tām būtu jābūt saskaņotām ar kāpšanas sienas dizainu (leņķiem starp plaknēm). Formu daudzums – kaut arī tas nav likums, labs sākums būtu 1 forma uz 10m2 augstajām sienām, un 2,5 formas uz 10m2 boulderingam.
Formas var izgatavot no stiklaudums (GRP) vai saplākšņa. Lūk formu veidu savstarpējais salīdzinājums no World indoor climbing summit Sofijā
Drošības brīdinājums !
SIA MURUS uzstādītajām kāpšanas sienām ir izmantoti Fixe drošināšanas enkuri.
Lūdzu pārbaudiet vai drošināšanas staciju ķēdēm, kas savieno āķi ar metāla gredzenu, nav korozijas pazīmes vai plaisa augšējā ķēdes posmā. Ja pamanāt šādas problēmas lūdzu pārstājiet lietot šo drošināšanas enkuru. Tas ir nekavējoties jānomaina !
Tā kā lielākā daļa mūsu uzstādītās kāpšanas sienas atrodas telpās, tad ir visai maza iespēja, ka šī problēma varētu skart jūsu kāpšanas sienu. Tomēr lieka pārbaude drošībai netraucēs.
Arī Fixe/ Techrock ir izplatījusi paziņojumu par šo situāciju.
Sīkāks apraksts ar bildēm par problēmas būtību, tās cēloņiem un risinājumu Deutscher Alpenverein ziņojumā.
Šī problēma ir pazīstama kā slodzes korozijas plaisāšana (STRESS CORROSION CRACKING) un uz to vērš uzmanību arī UIAA savā ziņojumā. Tas var skart arī citu ražotāju enkurus.
Ja jums ir jautājumi vai neskaidrības lūdzu zvaniet 29403822.
Atgādinām ka Jums ir jāveic:
Kāpšanas sienas specifikācija
Diemžēl arhitektu, sporta zāļu īpašnieku un pašvaldību darbinieku izpratnē par šo priekšmetu var atrast nepilnības. Biežāk sastopamās kļūdas ir:
- nepietiekams vēlamās kāpšanas sienas apraksts
- nepietiekams inventāra uzskaitījums
- ēkas konstrukcijai nav ņemtas vērā kāpšanas sienas radītās slodzes
- nepārdomāts novietojums objektā
- neatbilstošs izvēlētais kāpšanas sienas veids
Nepareizi un nepilnīgi lēmumi visās pozīcijās apgrūtina precīzas tāmes sagatavošanu un veiksmīgu projekta realizāciju.
Daži piemēri no iepriekš izsludinātu iepirkumu konkursu nolikumiem:
- kāpšanas siena - 1 gab. (ja uzvar piedāvājums ar zemāko cenu, tad būtu jāpiedāvā 1m2)
- aizķeru skaits - 10 - 15 gab./m2 (ja kāpšanas siena ir 100 m2, tad starpība ir kā reiz 500 aizķeres, kas naudas izteiksmē ir vairāki tūkstoši EUR, nerunājot nemaz, ka aizķeres ir dažāda izmēra. Par aizķeru veidiem un izmēriem lasiet mūsu )
Lai novērstu šāda veida problēmas ir svarīgi konsultēties ar kompānijām, kas piedāvā kāpšanas sienu izveidošanu, projektu agrīnā stadijā vēl pirms iepirkumu izsludināšanas, izvērtēt to iepriekšējo pieredzi, uzklausīt ieteikumus un tikai tad pieņemt galīgos lēmumus par kāpšanas sienas izmēriem, novietojumu, drošināšanas veidiem utt. Visiem šiem lēmumiem ir tiešs sakars ar kāpšanas sienas galējām izmaksām un lietotāju ērtībām.
Piemēram piedāvājam mūsu sagatavotu kāpšanas sienas specifikācijas
Jūs varat aizpildīt specifikāciju paši vai sazināties ar SIA MURUS un mēs jums to sagatavosim kopā ar topošās kāpšanas sienas skici bez maksas.
Kāpšana sporta stundās
Ar šādu tēmu mēs uzstājāmies Valsts izglītības satura centra organizētajā seminārā sporta skolotāju metodisko apvienību vadītājiem Rīgas pilsētas Pļavnieku ģimnāzijā.
Lūk izdales materiāls par šo tēmu. //sientrate-225368.mozfiles.com/files/225368/kapsana__skola_web.pdf
Tā sadaļa par spēlēm uz kāpšanas sienām atrodama zemāk kā atsevišķs ieraksts.
Kopīgā atziņa, protams, kāpšanas sienas var izmantot sporta stundās un ir daudz veidu kā to darīt (uzsvars uz traversa sienām). Galvenais ir atrast dzirdīgas ausis, kas atbalsta šādus projektus un aktīvus, ieinteresētus skolotājus, kas to pēc tam izmanto!
Aizķeres - vai izmēram ir nozīme......
Galvenās aizķeru formas:
- "Jug" - "rokturis" - aizķere, kurā var ieķerties ar četriem pirkstiem un atkarībā no izmēra tā vienmer būs laba aizķere un viegli satverama
- "edge" - maliņa - aizķere, kurā var ieķerties ar pirmo un otro falangu
- "pinch" - aizķeri satver starp īkšķi un pirkstiem
- "sloper" - parasti slīpa aizķere, kurā ir ļoti grūti noturēties
- "pocket" - kabatiņa vienam vai vairākie pirkstiem
- "crimper" - parasti maza aizķeri, kuru satver ar saliektiem pirkstiem
Ne mazāk svarīgs ir aizķeru skaits. Vidēji savos projektos mēs iesakām 5 aizķeres uz vienu kvadrātmetru kāpšanas sienas. Augstai sienai šāds aizķeru daudzums ļauj izveidot 3 dažādu krāsu maršrutus uz vienu celiņu (1,25-1,5m platumā) Tas ir labs sākums un nevajag aizmirst, ka nepieciešamības gadījumā aizķeres viemēr var piepirkt klāt.
Nākamais ir aizķeru izmērs. Aizķeres tāpat kā apģērbu ražo dažādos izmēros sākot no XS līdz XXXL, kuram seko formas (Formas kāpšanas sienām).
Pēdējo gadu "mode" ir aizķeres ar dažādu tekstūru. Tas ierobežo aizķeres daļu, kuru var izmantot kāpšanai. Rezultātā kāpšana kļūst grūtāka un tehniskāka.
Galvenie materiāli.
- Poliestera sveķi - salīdzinošas smagas, bet pieejamākas pēc cenas
- Poliuretāns - vieglākas un izturīgākas, bet arī dārgākas
- Stiklaudums ar sveķiem - nodrošina mazāku svaru lielajām aizķerēm un formām
- Saplāksnis ar segumu - parasti izmanto formām
- "jaunās paaudzes" materiāli, piemēram Fiction holds Dimomite, vēl vieglāks, 10x izturīgaks un atkal nedaudz dārgāks
Vēl viena mūsdienu tendencēm ir izmantot daudz vairāk lielas aizķeres un formas. Viens no iemesliem tam varētu būt kāpšanas sporta atzīšana par Olimpisko sporta veidu un nepieciešamība kļūt redzamākiem un vizuāli iespaidīgākiem jaunās auditorijas priekšā.
Kaut arī ši tendence padara maršrutu veidošanu interesantāku, tā izdara lielu spiedienu uz projektu budžetiem, jo katra no šīm formām maksā no 100 līdz pāris siemtiem EUR atkarībā no izmēra un materiāla. Līdz ar to aizķerēm un formām var "nodedzināt" jebkuru budžetu ! No iepirkuma viedoļa būtu sākumā jāizvēlas aizķeru un formu vēlamais skaits un tad tam jāatvēl realistisks budžets.
Secinājums:
Izvēloties aizķeres jāizvērtē to pielietojums, kam tās ir domātas. Ja nav pārliecības, prasiet pārdevējam, brauciet skatieties klātienē. Sākiet ar mazumiņu un pēc kāda laika paši sapratīsiet ko jums vajag un kas pietrūkst.
Vai iezmēram ir nozīme? Protams, lielas aizķeres ir vizuāli iespaidīgākas, bet ne vienmēr tādas ir nepieciešamas, daudz svarīgāka ir to forma.
Drošināšana
Galvenais nosacījums drošinot kāpēju, kas kāpj ar augšējo drošināšanu, visu laiku vismaz vienai rokai stingri jātur virvi zem drošināšanas ierīces!