Kāpēc izvēlēties traversa kāpšanas sienas?
Tradicionāli ar kāpšanas sienām vairums cilvēku asociējas iespēja kāpt telpās uz augšu izmantojot drošības ekipējumu. To sauc arī par kāpšanas sportu un nu tas ir arī Olimpiskais sporta veids.
Traverss nozīmē kustību
uz sāniem. Šajā gadījumā kāpšanu nevis
uz augšu, bet uz sāniem. Šāda tipa kāpšanas sienas ir iekļautas skolu mācību programmā kā ieteicamais mācību līdzeklis (
Sports un veselība 1.–9. Klasei Mācību
priekšmeta programmas paraugs Valsts izglītības satura centrs | ESF projekts
Nr.8.3.1.1/16/I/002 Kompetenču pieeja mācību saturā 55 lpp. https://mape.skola2030.lv/resources/170
)
Galvenie traversa kāpšanas sienu plusi:
- Uzstādāma gandrīz jebkurā telpā, jo mūs ieteiktais augstums ir 2,5m
- Vienlaicīgi var izmantot vairāk cilvēku kā kāpšanas sienas ar drošināšanu
- Nav nepieciešama speciāla instruktoru apmācība
- Nav jāpērk un jālieto speciāls drošības ekipējums
- Zemākas izmaksas
Un tagad sīkāk par katru no punktiem:
Ja jūsu mērķis ir sniegt papildus iespējas bērniem vai pieaugušajiem esošās telpās paralēli citām aktivitātēm, tad traversa siena ir viena no iespējām. To nevajadzētu uztvert tikai kā mazu bērnu „izklaidi”, jo arī uz traversa sienas var izveidot pietiekoši izaicinošus maršrutus.
Kopš izseniem laikiem daudziem kāpšanas sienas asociējas ar savulaik LTV1 esošo sporta raidījumu Lielā balva, kurā izmantojām 3m platu un 6m augstu kāpšanas sienu ar diviem paralēliem maršrutiem. Neskatoties uz to, ka raidījums sen nogūlis TV arhīvos, vēl jo projām Latvijā šāda izmēra sienas atsevišķos gadījumos uztver kā standartu, kurš gan neeksistē. Varam apskatīt atšķirības (ieguvumus vai zaudējumus), ja uzstādītu vienāda izmēra (3x6m=18m2) kāpšanas sienu ar drošināšanu vai traversa sienu (2,5x7,2m2).
1. Augstās sienas uzstādīšanai acīm redzot vajadzēs specifiskāku telpu ar augstiem griestiem. Ēkas sienai būs jāiztur kāpšanas sienas , kāpēju svars un kritiena radītās slodzes. Traversa kāpšanas siena var uzstādīt gandrīz jebkurā telpā pie nesošas sienas (pie reģipša sienas diemžēl nesanāks, vismaz mēs neieteiktu).
2.
Augsto
sienu var izmantot 2 kāpēji, kurus drošina 2 drošinātāji. Inventāra novilkšana
un uzvilkšana, ja vien tas nav pietiekamā daudzumā visai grupai, ir
laikietilpīga. Uz šādas traversa sienas vienlaicīgi var kāpt 4-5 cilvēki un tik
līdz viens nokāpj kāpšanu var uzsākt nākamais. Izmantojot traversa kāpšanas
sienu lielāks cilvēku skaits izrotēs cauri ātrāk. Augstās kāpšanas sienas izmantošana sporta stundās būs vienmēr apgrūtinata, jo tā vienmēr prasīs papildus pedagoga uzmanību ierobežotam cilvēku skaitam. savukārt traversa kāpšanas sienas varam iekļaut stafetēs, izmantot iesildoties, spēlēt spēles uz tām utt.
3. Kāpšanas sienai līdzi vienmēr ir lietošanas instrukcija, kur nosaka veidus kā izmantot traversa kāpšanas sienu. Pēc iepazīšanās ar to jūs esat gatavi to lietot. Arī augstajai kāpšanas sienai līdzi ir instrukcija, bet tajā ietverto prasmju apgūšana prasīs ilgāku laiku. Var gadīties, ka jums būs jāapmeklē kāpšanas sienu instruktoru kursi.
4. Augstajai sienai, protams, būs vajadzīgas virves, drošības jostas, karabīnes, drošināšanas ierīces, un tās ir papildus izmaksas, kas sadārdzina projekta realizāciju. Paklāji zem sienas būtu vēlami abos gadījumos un jā traversa sienai to vajag vairāk, jo tā ir platāka.
5. Summējot 1.,3. un 4.punktā teikto traversa sienu izmaksa ir zemākas.
Vai traversa sienas ir drošākas? Nekontrolēta kritiena gadījumā vienmēr ir iespējas gūt savainojumus. Kāpjot vienmēr jāievēro drošības tehnikas noteikumi, kuri atšķirībā no daudziem citiem sportiem brīdina dalībnieku par iespējamajām sekām.
Traversa kāpšanas sienas var būt šaurāks vai platākas atkarībā no telpas un budžeta iespējām. To ir viegli ar laiku izveidot platāku, nopirkt vairāk aizķeru vai uzskrūvēt speciāli veidotas formas, padarot kāpšanu interesantāku un daudzveidīgāku.
Traversa kāpšanas sienu piemērus var atrast pie mūsu realizētajiem projektiem.
Savukārt pamatojumu kāpšanas sienas izveidei var atrast šajā pašā blogā, tā pat kā spēles vai aktivitātes, kuras varat realizēt izmantojot traversa kāpšanas sienu.